TERETICKÁ ČÁST PRÁCE

Hlavním cílem teoretické části práce je definovat výzkumný problém, na který se ve své bakalářské či diplomové práci zaměřujete. Na základě dostupných zdrojů, jako jsou knihy, časopisy či odborné studie, analyzujeme získané informace a formulujeme teoretická východiska. Při tvorbě této části byste měli čerpat nejen z české, ale i ze zahraniční literatury. Mnoho kvalitních odborných zdrojů je k dispozici ve vědeckých knihovnách, kde registrace obvykle stojí několik stovek korun ročně, avšak tato investice se vám rozhodně vyplatí.

V teoretické části práce představujeme čtenářům pohled odborníků na dané téma, a to jak z teoretického hlediska (knižní publikace), tak i z praktického pohledu odborníků z praxe, například zástupců managementu či státní správy.

Každá vysoká škola obvykle stanovuje minimální počet povinných zdrojů pro závěrečné práce, takže nelze počítat s tím, že by bylo možné práci napsat pouze na základě jedné či dvou publikací. Než začnete psát teoretickou část, doporučuje se navštívit knihovnu a zapůjčit si dostatečné množství relevantní literatury, která odpovídá tématu a odbornému zaměření vaší práce.

Při výběru literatury pro teoretickou část práce je vhodné nejprve pečlivě sestavit její osnovu. Díky tomu pro vás bude následně mnohem snazší vybrat relevantní zdroje, které odpovídají zaměření vaší práce.

Teoretická část práce by měla být především založena na rešerši odborných zdrojů. To však neznamená pouhé opisování z literatury, ale důkladné prostudování relevantních knih, monografií, článků a studií, na jejichž základě vytvoříte souhrnný přehled aktuálního stavu poznání v dané oblasti.

Při práci s odbornou literaturou dbejte na to, abyste plně rozuměli všem použitým informacím, zejména odborné terminologii, kterou budete v práci uvádět. Zároveň je důležité ověřit, zda všechny pojmy, které používáte, máte správně a přesně definovány.

Co se týče rozsahu teoretické části, obvykle by měla tvořit přibližně jednu třetinu, maximálně však polovinu celé práce. Proto je vhodné si předem ověřit požadovaný rozsah, abyste se později vyhnuli zbytečnému mazání.

Nezapomeňte, že teoretická část práce by měla obsahovat dostatek citací. Pokud by citace chyběly, může to působit, že jste autorem daných tvrzení vy sami. Pokud doslovně přebíráte myšlenky jiného autora, jedná se o přímou citaci, která by měla být uvedena v uvozovkách („…“) a napsána kurzívou. Pokud dané tvrzení přeformulujete vlastními slovy, jedná se o parafrázi, která se již neuvádí v uvozovkách.

Důležité je také správné zapisování citací, abyste dodrželi akademické normy.

Obsah teoretické části se může mírně lišit podle oboru, ale obecně zahrnuje následující prvky:

1. Úvod do teoretické části

  • Stručné uvedení do problematiky.
  • Vysvětlení, proč je dané téma relevantní.
  • Přehled hlavních okruhů, které budou v teoretické části rozebrány.

2. Definice základních pojmů

  • Vymezení klíčových termínů a jejich definice.
  • Srovnání různých přístupů a definic z odborné literatury.
  • Pokud existují různé interpretace pojmů, je vhodné je porovnat.

3. Přehled a analýza odborné literatury

  • Přehled existujících teorií, modelů, přístupů a studií k danému tématu.
  • Kritické zhodnocení nejvýznamnějších prací v dané oblasti.
  • Identifikace mezery ve výzkumu, která by mohla být řešena v praktické části.

4. Historický a současný kontext (pokud je relevantní)

  • Vývoj dané problematiky v čase.
  • Hlavní trendy a směry ve výzkumu.

5. Metodologické přístupy v teoretické rovině (pokud je relevantní)

  • Přehled metod a přístupů používaných v oblasti výzkumu.
  • Srovnání různých metodologických rámců.

6. Shrnutí teoretické části

  • Krátké shrnutí klíčových poznatků.
  • Jak teoretická část souvisí s praktickou částí práce.
Kategorie: 
© 2016 PROSTUDENT NET s.r.o., VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA ADRESA: RYBNÁ 716/24, 110 00, PRAHA 1, IČ: 04960068, ODDÍL C, VLOŽKA 256303, MĚSTSKÝ SOUD V PRAZE